Jaučiate nuovargį? 10 vitaminų ir mikroelementų, kurių jums gali trūkti

 

Artėjant pavasariui, daugelis pajaučia bendrą organizmo nusilpimą, pasireiškiantį nuovargiu, mieguistumu ir energijos stoka. Įprastai tam įtaką daro įvairių vitaminų ir mikroelementų trūkumas, kurių atsargos žiemą senka. Tad aptarkime, kokių vitaminų ir mikroelementų kiekį kraujyje vertėtų išsitirti ir trūkstant, papildyti jais savo racioną.
 
Vitaminas D

Vitaminą D organizmas pasisavina iš maisto arba gamina veikiamas saulės spindulių. Tačiau saulės mažai gauname net ir šiltuoju metų laiku, ką jau kalbėti apie žiemą. O tinkamas maistas, nors ir geras vitamino D šaltinis, ne visada pasisavinamas efektyviai. Tad nenuostabu, jog vitamino D lygis organizme gali būti nukritęs.

Jeigu norite nepritrūkti vitamino D atsargų, patariama reguliariai vartoti maisto papildus. Juos paskirti gali gydytojas arba vaistininkas. Tiesa, net ir įtraukus į racioną maisto papildus, būtina užtikrinti visavertę mitybą ir reguliariai valgyti kiaušinius, riebią žuvį, raudoną mėsą, natūralų jogurtą, apelsinus, pilno grūdo javus, avižas, džiovintus grybus ir kitus produktus, turinčius daug vitamino D.

Mikroelementas geležis

Geležis padeda mažinti pavargimo jausmą ir nuovargį, palaikyti normalią energijos apykaitą ir kraujui pernešti deguonį – gyvybiškai svarbų cheminį junginį. Geležies trūkumo požymiai ryškūs. Tai ne tik chroniškas nuovargis, bet ir silpnumas, odos blyškumas, koncentracijos sumažėjimas, galvos skausmas, dusulys, skilinėjantys plaukai bei lūžinėjantys nagai.

Papildyti geležies resursus galite į racioną įtraukus špinatų, sardinių, pupelių, kepenėlių (nerekomenduojama nėštumo metu), raudoną mėsą, lęšius, juodojo šokolado, riešutų, razinų ar džiovintų abrikosų.


Vitaminas C

Jau buvo užsiminta, jog vitaminas C nėra kaupiamas organizme, todėl jo atsargomis  būtina rūpintis kasdien. Vitamino C nepritrūksite, jeigu kiekvieną dieną valgysite saldžiųjų paprikų, juodųjų serbentų, čiobrelių, petražolių, lapinių kopūstų, brokolių, kivių, apelsinų, citrinų arba braškių.

Vitaminas C ne tik gero imuniteto pagrindas, bet ir nepamainomas pagalbininkas geležies įsisavinimo procese bei kovoje su laisvaisiais radikalais.

Vitaminas E

Vitaminas E – dar vienas organizmo sąjungininkas. Jis padeda apsaugoti mūsų ląsteles nuo oksidacinės pažaidos. Vitamino E pasisemti galite iš sėklų ir riešutų, augalinių šalto spaudimo aliejų, moliūgų, tamsiai žalių lapinių žalumynų ir daržovių.


Mikroelementas cinkas

Cinkas organizmui gyvybiškai svarbus – šis mikroelementas padeda palaikyti normalią angliavandenių apykaitą, pažinimo funkciją, DNR sintezę, normalų vaisingumą ir reprodukciją, imuninę funkciją bei dalyvauja daugybėje kitų organizmo procesų. Cinko trūkumas dažniausiai pasireiškia nusilpusiu imunitetu ir odos problemomis. Apie šį mikroelementą retai kuris pagalvoja, todėl ir pamiršta į mitybą įtraukti raudoną mėsą, jūros gėrybes (austres, krabus, midijas, krevetes), sėklas, riešutus, ankštinius augalus.

Nepamirškite, jog cinkas, kaip ir vitaminas C, nėra kaupiamas organizme, todėl jo atsargomis būtina rūpintis kasdien.


Vitaminas K

Vitamino K lengviausia gauti turintiems sodus ar mėgstantiems žoleles ir daržoves auginti ant palangės, balkonuose ir kiemuose. Juk dažniausiai stambesnių ir smulkesnių sodininkų kolekcijoje randama svogūnų bei česnakų laiškų, krapų, petražolių, mėtų, bazilikų ir panašių augalų.

O jeigu sodininkauti nemėgstate, šių augalų galite įsigyti parduotuvėse ar iš ūkininkų. Tokiu būdu savo racioną papildysite vitaminu K, kuris būtinas kraujo krešėjimui ir normaliai kaulų būklei palaikyti.


Vitaminas A (retinolis)

Pavasarį dažnai pasireiškia ir vitamino A (retinolio) stygius, kuris būna vienas iš susilpnėjusio imuniteto kaltininkų. Nors retinolis siejamas su gera rega, jo trūkumas padidina infekcijų riziką. Vitaminas A padeda palaikyti normalią geležies apykaitą,normalią gleivinių būklę ir atlieka tam tikrą funkciją ląstelių specializacijoje. Vitaminas A ir beta-karotinas (iš kurio organizmas gamina retinolį) pasisavinamas iš tuno, kiaušinių, pieno produktų, morkų, saldžiųjų bulvių, lapinių žaliųjų daržovių (špinatų, kopūstų ir gražgarsčių (rukolos)).

Probiotikai (gerosios bakterijos)

Neatsiejama normaliai veikiančio imuniteto ir sklandžios žarnyno veiklos dalis yra probiotikai. Tai gerosios bakterijos, veikiančios žarnyne. Jų gauti galima iš natūralaus jogurto, kefyro, raugintų daržovių. Probiotikais taip pat pasistiprinti galima maisto papildų forma, o kai kurie gydytojai rekomenduoja gerųjų bakterijų kursą kartoti reguliariai.


B grupės vitaminai

Kasdienėje veikloje jus lydi prasta nuotaika, jautrumas, irzlumas, energijos stoka, sumažėjęs darbingumas? Tikėtina, jog organizmui trūksta B grupės vitaminų. Atstatyti balansą galite valgydami daugiau žuvies, kepenėlių, paukštienos, avinžirnių, jūrų gėrybių, pilno grūdo košių.

Ką galite padaryti papildomai, siekiant išvengti pavasarinio nuovargio? Grįžkite į aktyvų gyvenimą – daugiau laiko praleiskite gryname ore: vaikščiokite, važinėkite dviračiais, bėgiokite ar sportuokite lauke. Būkite fiziškai aktyvūs, atskirkite darbą nuo asmeninio gyvenimo, skirkite laiko poilsiui. Geros savijautos pagrindas yra ne tik judėjimas, bet ir įvairi, subalansuota mityba. Į racioną įtraukite raugintų produktų, svogūnų, česnako, Lietuvoje auginamų vaisių ir daržovių, o šviežių uogų stygių kompensuokite šaldytomis. Mažinkite ar visiškai atsisakykite kavos bei alkoholio, juos galite pakeisti natūraliomis arbatomis, kefyru, natūraliomis sultimis, vaisių ir daržovių glotnučiais.

Nuspręsti patiems, ko trūksta organizmui, nebus paprasta. Juolab, kad fiziškai juntamas vitaminų stygius dažniausiai atsiranda tik esant kritiniam jo trūkumui. Jeigu jums kyla abejonių ar jaučiatės prastai, kreipkitės į gydytojus. Atlikus tyrimus, bus aišku ne tik kokių medžiagų jums trūksta.

Liposominis vitaminas D. Kokia jo nauda?

Liposominis vitaminas D. Kokia jo nauda?

Vitaminas D – sunkiai iš aplinkos pasisavinama medžiaga. Neretai jo pritrūksta net fiziškai aktyviems ir sveikai besimaitinantiems žmonėms, tad norint palaikyti normalias organizmo funkcijas, gali prireikti maisto papildų kurso. Liposominis vitaminas D gali būt ...

Skaityti daugiau

Straipsniai

SMART WAY padės puoselėti Lietuvos moterų krepšinį

SMART WAY padės puoselėti Lietuvos moterų krepšinį

„Matydami, kiek daug laiko, ambicijų, asmeninio ir komandinio darbo įdeda Lietuvos moterų krepšinio bendruomenė, norime prisidėti prie jos puoselėjimo ir padėti sportininkėms siekti pačių aukščiausių rezultatų“, – sako Arvydas Klovas, UAB „Osteca“ įmonių grupės, valdančios inovatyvių maisto papildų pr ...

Skaityti daugiau
Vasaros džiaugsmai ir pavojai

Vasaros džiaugsmai ir pavojai

Pagaliau po ilgo šaltojo periodo galima džiaugtis vasaros malonumais! Saulės vonios, vandens pramogos ir gurmaniški patiekalai tiesiai nuo grilio – klasikinis ir taip pasiilgtas vasaros trio! Tačiau kartais net su didžiausiais džiaugsmais gali ateiti rūpesčiai: apžvelkime, kokie pavojai tyko šiltuo ...

Skaityti daugiau
Stebuklingas žodis – antioksidantai

Stebuklingas žodis – antioksidantai

Antioksidantai dažnai matomi temose apie sveiką gyvenseną, subalansuotą mitybą ar jaunystės išsaugojimą. Tačiau suvokti jų veikimą bei naudą galima tik perpratus laisvųjų radikalų ir oksidacinio streso procesus. Ir nors tai gali skambėti kaip painūs moksliniai terminai, iš tiesų tai kasdieniai org ...

Skaityti daugiau
Vitaminas B12: nauda ir simptomai pritrūkus

Vitaminas B12: nauda ir simptomai pritrūkus

B grupės vitaminai daro svarbų vaidmenį įvairiose žmogaus organizmo srityse. Kiekvienas B grupės atstovas atlieka skirtingą funkciją, todėl organizmą turi pasiekti visas vitaminų B kompleksas. Panagrinėkime, kuo ypatingas žinomiausias B šeimos vitaminas – B12 ir kuo jis skiriasi nuo kitų B grupės n ...

Skaityti daugiau
Ar teisingai laikote vitaminus? Pagrindinės klaidos ir patarimai

Ar teisingai laikote vitaminus? Pagrindinės klaidos ir patarimai

Vitaminai laikomi įvairiose namų vietose: virtuvės spintelėje, šaldytuvo lentynoje, ant miegamojo staliuko ir t. t. Ar visos vietos tinkamos? Pasirodo – ne. Kad išlaikytume vitaminų efektyvumą ir neprarastume reikalingų savybių, reikia užtikrinti tinkamas laikymo sąlygas. Tad pasiaiškinkime, kur geriausia ...

Skaityti daugiau
Paslaptingasis šeivamedis: šventojo medžio nauda

Paslaptingasis šeivamedis: šventojo medžio nauda

Šeivamedis – plačiai Europoje paplitęs augalas, kurį turbūt esate matę ir jūs. Tai daugiametis 2–6 m aukščio krūmas arba nedidelis, iki 10 m aukščio medelis. Juodas jo uogas mėgsta lesti paukščiai, o parduotuvėse šeivamedžio uogos randamos uogienės, želė ar gėrimų forma. Šeivamedis ir naudingas, i ...

Skaityti daugiau
Sezoninės alergijos: patarimai ir prevencija

Sezoninės alergijos: patarimai ir prevencija

Kartais alergijos nustumiamos į paraštes kaip menkas nepatogumas. Tačiau kai kuriems tai gali būti milžiniškas diskomfortas, trukdantis džiaugtis pilnavertišku gyvenimu. Jei jums artimesnis antrasis variantas, sukluskite: pateikiame paprastus ir efektyvius patarimus, kaip palengvinti sezoninės alergijo ...

Skaityti daugiau
Vaistininkė pataria: kuo svarbus magnis ir kokį išsirinkti?

Vaistininkė pataria: kuo svarbus magnis ir kokį išsirinkti?

Magnis – itin reikalingas mikroelementas ne tik daug sportuojantiems, bet ir mažiau fiziškai aktyviems žmonėms. Tačiau dažniausiai magnis prisimenamas tik kai koją netikėtai sutraukia mėšlungis ar ima nervingai trūkčioti akis. Šį kartą kviečiame aptarti magnio reikšmę or ...

Skaityti daugiau
Ženklai, rodantys, kad imunitetui reikia pagalbos

Ženklai, rodantys, kad imunitetui reikia pagalbos

Nusilpusią imuninę sistemą išduoda daugybė signalų. Darbų ir atsakomybių maratonas, besitęsiantis tiek darbe, tiek namuose, kartais neleidžia pastebėti prastos savijautos ar kūno siunčiamo pagalbos šauksmo. Todėl šį kartą apžvelkime, kokie požymiai sako, kad jūsų imun ...

Skaityti daugiau
Kaip atgauti ūpą? Patikrinti būdai nuotaikai pagerinti

Kaip atgauti ūpą? Patikrinti būdai nuotaikai pagerinti

Kokios nuotaikos pirmąsias metų dienas aplanko jus? Tai jaudulys prieš naują etapą, nusivylimas dėl neįgyvendintų tikslų, o gal jūs abejingi šiam metų pasikeitimo riboženkliui? Nesvarbu, nuotaikos svyravimus patiriate šventiniu laikotarpiu ar kitais gyvenimo etapais, atkeliavusį slogutį galima suvaldyt ...

Skaityti daugiau
Gamtos pėdsakai maisto papilduose

Gamtos pėdsakai maisto papilduose

Gamtoje galima rasti daugybę dovanų. Tai ir nuotykiai einant į žygį, ir susipažinimas su augalija pažintiniuose takuose, ir atsipalaidavimas savaitgalį su šeima ar draugais prie ežero. Gamtoje žmonės atranda save, ilsisi nuo problemų ar net... sveikatinasi. Pavyzdžiui, ...

Skaityti daugiau
Vaistininkė rekomenduoja: liposominiai maisto papildai C ir D

Vaistininkė rekomenduoja: liposominiai maisto papildai C ir D

Vaistinėje ar net elektroninėje „Maistas sveikatai“ parduotuvėje galima pastebėti, jog tarp įprastų vitaminų pasitaiko liposominių. Todėl gali kilti klausimas – ką rinktis: vitaminą D ar liposominį vitaminą D? Vitaminą C ar liposominį vitaminą C? Prieš priimant sprend ...

Skaityti daugiau
Cholesterolis: kas kenkia, o kas padeda?

Cholesterolis: kas kenkia, o kas padeda?

Išgirdus žodį CHOLESTEROLIS, pirmiausiai kyla mintys apie jo mažinimą, riebų, nesveiką maistą ir žalą kraujotakai. Tačiau tai tik viena medalio pusė. Cholesterolis yra gyvybiškai svarbi medžiaga, kurios per mažas ar per didelis kiekis gali būti kenksmingas. Taigi kas yra c ...

Skaityti daugiau
Kelionių vaistinėlė. Ką būtina turėti?

Kelionių vaistinėlė. Ką būtina turėti?

Kelionės – puikus būdas pailsėti nuo įtempto gyvenimo būdo, spartaus tempo ir streso. Kad kelionė neapkarstų, rekomenduojama visapusiškai pasiruošti: pasidaryti skiepus skrendant į egzotines šalis, įsigyti sveikatos draudimo polisą ir... Susikomplektuoti vaistinėlę! Ga ...

Skaityti daugiau
Kaip dirbti sode, kad neskaudėtų sąnarių?

Kaip dirbti sode, kad neskaudėtų sąnarių?

Sodo darbai – puiki aktyvaus laisvalaikio forma, galinti prilygti treniruotei. Ši veikla ypač naudinga vyresnio amžiaus žmonėms: reguliari daržininkystė gali padidinti lankstumą, stiprinti sąnarius, gerinti protinę veiklą ar net mažinti širdies ligų riziką. Tačiau sodinimas ...

Skaityti daugiau
Liposominis vitaminas D. Kokia jo nauda?

Liposominis vitaminas D. Kokia jo nauda?

Vitaminas D – sunkiai iš aplinkos pasisavinama medžiaga. Neretai jo pritrūksta net fiziškai aktyviems ir sveikai besimaitinantiems žmonėms, tad norint palaikyti normalias organizmo funkcijas, gali prireikti maisto papildų kurso. Liposominis vitaminas D gali būt ...

Skaityti daugiau
Mylėti save: pavasariniai grožio ritualai namuose

Mylėti save: pavasariniai grožio ritualai namuose

Pavasaris – tai atsinaujinimo metas. Metas kai imame labiau rūpintis savo vidiniu ir išoriniu grožiu. Šia proga paruošėme Jums kelis grožio ritualų receptus, kuriuos galėsite atlikti namuose. Procedūros ne tik gali padėti susigrąžinti sveiSkaityti daugiau

Stresas karantino metu (ir ne tik): būdai, kaip suvaldyti

Stresas karantino metu (ir ne tik): būdai, kaip suvaldyti

Sumažėję socialiniai ryšiai, padidėjęs laikas, praleistas namuose, apribota galimybė judėti ir užsiimti mėgstamomis veiklomis ar baimė patekti į sergančiųjų sąrašą daugeliui žmonių kelią nerimą, o jautresniems – ir didelį kasdienį stresą. Jausti tokius jausmus yra normali organizmo reakcija į pasik ...

Skaityti daugiau
Jūsų žarnyno žodynas: probiotikai, sporabiotikai ir prebiotikai

Jūsų žarnyno žodynas: probiotikai, sporabiotikai ir prebiotikai

Žarnyno mikrofloros svarba žmogaus organizmui nenuginčijama. Sveiko žmogaus žarnyne aptinkama milijardai mikroorganizmų, kurie sudėjus sveria apie 2–4 kg! Visos šios bakterijos ne tik palaiko normalią žarnyno funkciją, bet ir šalina toksinus, padeda įsisavinti ir gaminti vitaminus bei yra svarbi imu ...

Skaityti daugiau
Kas yra vitaminai ir kokia jų svarba organizmui

Kas yra vitaminai ir kokia jų svarba organizmui

Vitaminai, kas tai, kodėj jie tokie mums svarbūs ir kur juos rasti? Turbūt daugelis esate bent kartą gyvenime vartoję vitaminus – profilaktikai ar esant jų trūkumui organizme. Iki 1935-tųjų, kuomet atsirado pirmieji masinės gamybos vitaminai, trūkstant šių svarbių organizmui medžiagų žmonės jausdavo v ...

Skaityti daugiau
Supermaistas – grybai

Supermaistas – grybai

Hipokratas yra pasakęs: „Tegu maistas būna tavo vaistas, o vaistas – tavo maistas“. Visavertės mitybos reikšmę organizmui suprantame visi, tačiau kiek žinome apie konkrečių produktų naudą? Šį kartą kviečiame susipažinti su dar mažai žinomais, tačiau sparčiai populiarėjančia ...

Skaityti daugiau
Nematomas organizmo skydas – glaustai apie imunitetą

Nematomas organizmo skydas – glaustai apie imunitetą

Neretai sunkiausiai suprantami dalykai būna plika akimi neįžvelgiamos arba neapčiuopiamos materijos. Viena tokių – imuninė sistema. Turbūt visi žinome, kad tokia egzistuoja, kad ją turime ir kad ji saugo nuo ligų. Tačiau kaip veikia imunitetas? Kaip jį stiprinti? Kas yra tas nematomas skydas, ginan ...

Skaityti daugiau
Kas yra geležis ir kodėl jos kiekis organizme toks svarbus?

Kas yra geležis ir kodėl jos kiekis organizme toks svarbus?

Mieguistumas, chroninis nuovargis, apatija, išblyškusi oda, lūžinėjantys nagai ir slenkantys plaukai – atpažįstate save? Žmogaus organizme svarbią funkciją atlieka geležis, todėl šio mikroelemento trūkumas gali stipriai paveikti gyvenimo kokybę. Pakalbėkime, kas yra geležis i ...

Skaityti daugiau
Maisto papildai: kokiu paros metu geriausia juos vartoti?

Maisto papildai: kokiu paros metu geriausia juos vartoti?

Nusprendus vartoti vitaminus vertėtų atidžiau su jais susipažinti ir atkreipti dėmesį į jų vartojimo laiką: kokie vitaminai yra rytiniai, o kokius gerti vakare? Kokios konkrečios vitaminų rūšys yra rekomenduojamos vartoti su maistu, o kokių nevertėtų vartoti pavalgius?
Skaityti daugiau

Gydytojas Janas Hilbigas: nustokite nerimauti dėl nerimo

Gydytojas Janas Hilbigas: nustokite nerimauti dėl nerimo

Nerimas, slogi nuotaika, savigrauža – emocijos, pažįstamos daugeliui žmonių. Nors jų kyla dėl įvairiausių priežasčių, pateikiame 3 žmonių istorijas ir psichiatro psichoterapeuto Jano Hilbigo komentarus, kurie gali būti naudingi susiduriantiems su panašiomis situacijomis. Žin ...

Skaityti daugiau
Šiaurės citrinos – spanguolės

Šiaurės citrinos – spanguolės

Aukštapelkėse  auganti ir rugpjūčio pabaigoje uogas sunokinanti spanguolė – ne tik kisieliui virti. Skaisčiai raudonos uogos jau seniai žinomos kaip vitamino C šaltinis, natūralus antioksidantas.

Skaityti daugiau
Česnakas – ne tik imunitetui stiprinti

Česnakas – ne tik imunitetui stiprinti

Viso pasaulio virtuvėse populiarus česnakas liaudės medicinoje neretai vadinamas natūraliu antibiotiku ir antioksidantu. Šio prieskoninio augalo vaistinės savybės buvo žinomos nuo seno. Česnaką vartoti ragino ir medicinos tėvu vadinamas Avicena.

Skaityti daugiau