7 paprasti būdai stiprinti imunitetą

 

Ruduo – metas, kuomet kūnas adaptuojasi prie vėstančių orų, oda mato vis mažiau saulės, o nuotaikos svyravimai darosi tokie pat įprasti, kaip apniukęs dangus. Tuo pačiu metu vyksta svarbūs procesai mūsų organizmuose. Jau pasakojome, kas yra imunitetas, todėl turbūt žinote, jog tai – kompleksiška sistema, kurią sudaro daugybė audinių ir ląstelių, cirkuliuojančių visame organizme. Kitaip tariant, tai tarsi daugiasluoksnis skydas, saugantis visą kūną. Imuninei sistemai tenka sunki misija, todėl imunitetą kovoje prieš virusus, bakterijas ir kitus piktybinius svetimkūnius būtina palaikyti nuolatos. Šaltuoju metų laiku, kuomet tikimybė susirgti peršalimu ar gripu yra didesnė, toks palaikymas tampa ypač svarbiu. Įsitikinkite, kad rūpintis savimi yra paprasčiau nei atrodo! Pateikiame 7 praktiškus patarimus, kaip stiprinti imuninę sistemą, pasitelkiant laiko patikrintus metodus.

1. Rūpinkitės virškinimo sistema

Nors pagrindinė žarnyno funkcija – apdoroti maistą, tačiau jis taip pat yra ir svarbi imuninės sistemos dalis. Ajurveda jau tūkstančius metų kalba apie ryšį tarp žarnyno sveikatos ir sveikatos apskritai, o šiuo metu yra žinoma, kad žarnyno mikrofloroje, tarp tūkstančių bakterijų, randama net 60–80 % visų organizmo imuninių ląstelių. Taigi palaikant gerą žarnyno veiklą, palaikoma ir imuniteto veikla.

Kaip palaikyti gerą žarnyno veiklą? Pirmiausia, laikykitės sveikos mitybos principų. Reguliariai valgykite daug skaidulų turintį augalinį maistą: daržoves, vaisius, grūdus, fermentuotus maisto produktus, žoleles ir kt., o į kasdienį racioną įtraukite daržoves, vaisius.

2. Laikykitės rėžimo

Aiški dienotvarkė leidžia susiplanuoti ir sklandžiai įgyvendinti dienos darbus. O jūsų asmeninė dienotvarkė, rėžimas ir kasdieniai ritualai gali padėti palaikyti stiprų imunitetą!

Visų pirma, laikykitės miego rėžimo. Ėjimas miegoti ir kėlimasis tuo pačiu metu visomis savaitės dienomis (na, savaitgaliais gal valandėle kita ilgiau) nustato aiškias ciklo ribas organizmui. Kūnas žinos, kada atgaus jėgas bei ruošis kitai dienai, ir nepatirs streso ilsėdamasis skirtingą laiką. Prieš einant miegoti išvėdinkite namus, nesinaudokite telefonu, televizoriumi ar kompiuteriu, kurie skleidžia mus „žadinančią“ šviesą.

Ryte skirkite laiko savo kūnui. Valantis dantis nepamirškite nušveisti liežuvio specialiu valikliu – tai padės pašalinti bakterijas bei stimuliuos virškinimą. Išgerkite stiklinę šilto vandens ir atlikite tempimo, jogos pratimus ar pasivaikščiokite lauke su augintiniu. „Išjudinti“ kūną reikia dar iki pusryčių.

Vakare bent pusvalandį skirkite aktyviai fizinei veiklai – plaukite, bėkite, šokite, važiuokite dviračiu ar užsiimkite kita mėgstama veikla.

3. Palaikykite optimalią kūno temperatūrą

Arba paprasčiau – nešalkite. Kūnas, reguliuodamas temperatūrą, saugosi nuo kenkėjų. Pavyzdžiui, šiek tiek pakilusi temperatūra signalizuoja, jog organizmas aptiko priešą ir bando jį „išrūkyti“. Tačiau kai kūnui šalta, organizmas visą energiją skiria jo sušildymui: riebaluose gaminama daugiau šilumos, odos paviršiuje siaurėja kraujagyslės, ima drebulys. Jei energija atiduodama šildymui, jos mažiau atitenka imuninei sistemai. Taigi šaltuoju metų laiku nepamirškite šilto vilnonio šaliko ar termoso su karšta žolelių arbata.

4. Vartokite skysčius

Turbūt žinote, jog kasdien reikia išgerti bent 1,5 l vandens. Tai padeda kūnui „neišdžiūti“:  palaikomas normalus odos balansas, o tai reiškia – kaip imuninės sistemos dalis, oda pajėgi atremti išorės priešus; normaliai veikia visas organizmas ir virškinimo sistema; palaikomas tinkamas prakaitavimo procesas; padedama kovoti su stresu. Siekiant papildomai padėti kūnui, vartokite žolelių arbatas, ypač – žaliąją. Tai tikra antioksidantų bomba, natūraliai stiprinanti organizmo atsparumą.

5. Pagulėkite vonioje

Atsipalaiduokite – tai didžiausias vaistas prieš nuolatinį stresą! Ne gana to, valandėlė šiltoje vonioje stiprins imunitetą per odą ir uoslę. Tam pasitelkite eterinius aliejus (eukalipto, ramunėlių, citrusinių vaisių, levandų ir kt.) bei druskas (jūros, Himalajų, Epsomo). Eterinius aliejus ir druskas galite naudoti po vieną arba kombinuotai. Mišinių receptų rasite internete arba pagal norimą pasiekti poveikį susimaišykite savarankiškai.

6. Vėdinkite patalpas

Tiek darbe, tiek namuose bet kuriuo metų laiku būtinas reguliarus patalpų vėdinimas. Tai ypač aktualu pastatuose be rekuperacijos (vėdinimo) sistemos. Nevėdinamose patalpose kaupiasi bakterijos, virusai, pavojingos medžiagos (papurkštas plaukų lakas, oro gaiviklis, valikliai ir kt. priemonės), pradeda formuotis pelėsis, renkasi drėgmė. Visa tai kenkia kvėpavimo sistemai, o užsilaikiusios bakterijos gali „atakuoti“ žmones.

7. Pasirūpinkite, kad gautumėte pakankamai vitaminų

Norint visapusiško imuninės sistemos veiklos palaikymo, prie sveiko gyvenimo būdo galima prijungti ir maisto papildų pagalbą. Vieni tokių – vitaminas C ir D.

Vitamino C atsargos nėra kaupiamos organizme. Tai reiškia, jog atitinkamą kiekį vitamino C turinčių produktų reikia suvartoti kasdien. Pasirūpinkite, kad namuose nuolat būtų citrusinių vaisių, o į salotas nepamirškite įpjaustyti saldžiosios paprikos, kurioje gausu šio vitamino. Jeigu vis dėl to nepavyksta suvartoti visos normos, pagelbėti gali maisto papildai.

Natūraliu būdu šiek tiek sunkiau gauti vitamino D (saulės vitamino), kurio labiausiai trūksta šaltuoju metų laiku. Reikėtų į mitybą įtraukti daugiau riebios žuvies (pvz., lašišą, silkę), kiaušinių. Šis vitaminas padeda palaikyti normalią imuninės sistemos veiklą, normalią kalcio koncentraciją kraujyje, normalią kaulų ir dantų būklę.

Česnakas – ne tik imunitetui stiprinti

Česnakas – ne tik imunitetui stiprinti

Viso pasaulio virtuvėse populiarus česnakas liaudės medicinoje neretai vadinamas natūraliu antibiotiku ir antioksidantu. Šio prieskoninio augalo vaistinės savybės buvo žinomos nuo seno. Česnaką vartoti ragino ir medicinos tėvu vadinamas Avicena.

Skaityti daugiau

Straipsniai

SMART WAY padės puoselėti Lietuvos moterų krepšinį

SMART WAY padės puoselėti Lietuvos moterų krepšinį

„Matydami, kiek daug laiko, ambicijų, asmeninio ir komandinio darbo įdeda Lietuvos moterų krepšinio bendruomenė, norime prisidėti prie jos puoselėjimo ir padėti sportininkėms siekti pačių aukščiausių rezultatų“, – sako Arvydas Klovas, UAB „Osteca“ įmonių grupės, valdančios inovatyvių maisto papildų pr ...

Skaityti daugiau
Vasaros džiaugsmai ir pavojai

Vasaros džiaugsmai ir pavojai

Pagaliau po ilgo šaltojo periodo galima džiaugtis vasaros malonumais! Saulės vonios, vandens pramogos ir gurmaniški patiekalai tiesiai nuo grilio – klasikinis ir taip pasiilgtas vasaros trio! Tačiau kartais net su didžiausiais džiaugsmais gali ateiti rūpesčiai: apžvelkime, kokie pavojai tyko šiltuo ...

Skaityti daugiau
Stebuklingas žodis – antioksidantai

Stebuklingas žodis – antioksidantai

Antioksidantai dažnai matomi temose apie sveiką gyvenseną, subalansuotą mitybą ar jaunystės išsaugojimą. Tačiau suvokti jų veikimą bei naudą galima tik perpratus laisvųjų radikalų ir oksidacinio streso procesus. Ir nors tai gali skambėti kaip painūs moksliniai terminai, iš tiesų tai kasdieniai org ...

Skaityti daugiau
Vitaminas B12: nauda ir simptomai pritrūkus

Vitaminas B12: nauda ir simptomai pritrūkus

B grupės vitaminai daro svarbų vaidmenį įvairiose žmogaus organizmo srityse. Kiekvienas B grupės atstovas atlieka skirtingą funkciją, todėl organizmą turi pasiekti visas vitaminų B kompleksas. Panagrinėkime, kuo ypatingas žinomiausias B šeimos vitaminas – B12 ir kuo jis skiriasi nuo kitų B grupės n ...

Skaityti daugiau
Ar teisingai laikote vitaminus? Pagrindinės klaidos ir patarimai

Ar teisingai laikote vitaminus? Pagrindinės klaidos ir patarimai

Vitaminai laikomi įvairiose namų vietose: virtuvės spintelėje, šaldytuvo lentynoje, ant miegamojo staliuko ir t. t. Ar visos vietos tinkamos? Pasirodo – ne. Kad išlaikytume vitaminų efektyvumą ir neprarastume reikalingų savybių, reikia užtikrinti tinkamas laikymo sąlygas. Tad pasiaiškinkime, kur geriausia ...

Skaityti daugiau
Paslaptingasis šeivamedis: šventojo medžio nauda

Paslaptingasis šeivamedis: šventojo medžio nauda

Šeivamedis – plačiai Europoje paplitęs augalas, kurį turbūt esate matę ir jūs. Tai daugiametis 2–6 m aukščio krūmas arba nedidelis, iki 10 m aukščio medelis. Juodas jo uogas mėgsta lesti paukščiai, o parduotuvėse šeivamedžio uogos randamos uogienės, želė ar gėrimų forma. Šeivamedis ir naudingas, i ...

Skaityti daugiau
Sezoninės alergijos: patarimai ir prevencija

Sezoninės alergijos: patarimai ir prevencija

Kartais alergijos nustumiamos į paraštes kaip menkas nepatogumas. Tačiau kai kuriems tai gali būti milžiniškas diskomfortas, trukdantis džiaugtis pilnavertišku gyvenimu. Jei jums artimesnis antrasis variantas, sukluskite: pateikiame paprastus ir efektyvius patarimus, kaip palengvinti sezoninės alergijo ...

Skaityti daugiau
Ženklai, rodantys, kad imunitetui reikia pagalbos

Ženklai, rodantys, kad imunitetui reikia pagalbos

Nusilpusią imuninę sistemą išduoda daugybė signalų. Darbų ir atsakomybių maratonas, besitęsiantis tiek darbe, tiek namuose, kartais neleidžia pastebėti prastos savijautos ar kūno siunčiamo pagalbos šauksmo. Todėl šį kartą apžvelkime, kokie požymiai sako, kad jūsų imun ...

Skaityti daugiau
Kaip atgauti ūpą? Patikrinti būdai nuotaikai pagerinti

Kaip atgauti ūpą? Patikrinti būdai nuotaikai pagerinti

Kokios nuotaikos pirmąsias metų dienas aplanko jus? Tai jaudulys prieš naują etapą, nusivylimas dėl neįgyvendintų tikslų, o gal jūs abejingi šiam metų pasikeitimo riboženkliui? Nesvarbu, nuotaikos svyravimus patiriate šventiniu laikotarpiu ar kitais gyvenimo etapais, atkeliavusį slogutį galima suvaldyt ...

Skaityti daugiau
Gamtos pėdsakai maisto papilduose

Gamtos pėdsakai maisto papilduose

Gamtoje galima rasti daugybę dovanų. Tai ir nuotykiai einant į žygį, ir susipažinimas su augalija pažintiniuose takuose, ir atsipalaidavimas savaitgalį su šeima ar draugais prie ežero. Gamtoje žmonės atranda save, ilsisi nuo problemų ar net... sveikatinasi. Pavyzdžiui, ...

Skaityti daugiau
Vaistininkė rekomenduoja: liposominiai maisto papildai C ir D

Vaistininkė rekomenduoja: liposominiai maisto papildai C ir D

Vaistinėje ar net elektroninėje „Maistas sveikatai“ parduotuvėje galima pastebėti, jog tarp įprastų vitaminų pasitaiko liposominių. Todėl gali kilti klausimas – ką rinktis: vitaminą D ar liposominį vitaminą D? Vitaminą C ar liposominį vitaminą C? Prieš priimant sprend ...

Skaityti daugiau
Cholesterolis: kas kenkia, o kas padeda?

Cholesterolis: kas kenkia, o kas padeda?

Išgirdus žodį CHOLESTEROLIS, pirmiausiai kyla mintys apie jo mažinimą, riebų, nesveiką maistą ir žalą kraujotakai. Tačiau tai tik viena medalio pusė. Cholesterolis yra gyvybiškai svarbi medžiaga, kurios per mažas ar per didelis kiekis gali būti kenksmingas. Taigi kas yra c ...

Skaityti daugiau
Kelionių vaistinėlė. Ką būtina turėti?

Kelionių vaistinėlė. Ką būtina turėti?

Kelionės – puikus būdas pailsėti nuo įtempto gyvenimo būdo, spartaus tempo ir streso. Kad kelionė neapkarstų, rekomenduojama visapusiškai pasiruošti: pasidaryti skiepus skrendant į egzotines šalis, įsigyti sveikatos draudimo polisą ir... Susikomplektuoti vaistinėlę! Ga ...

Skaityti daugiau
Kaip dirbti sode, kad neskaudėtų sąnarių?

Kaip dirbti sode, kad neskaudėtų sąnarių?

Sodo darbai – puiki aktyvaus laisvalaikio forma, galinti prilygti treniruotei. Ši veikla ypač naudinga vyresnio amžiaus žmonėms: reguliari daržininkystė gali padidinti lankstumą, stiprinti sąnarius, gerinti protinę veiklą ar net mažinti širdies ligų riziką. Tačiau sodinimas ...

Skaityti daugiau
Liposominis vitaminas D. Kokia jo nauda?

Liposominis vitaminas D. Kokia jo nauda?

Vitaminas D – sunkiai iš aplinkos pasisavinama medžiaga. Neretai jo pritrūksta net fiziškai aktyviems ir sveikai besimaitinantiems žmonėms, tad norint palaikyti normalias organizmo funkcijas, gali prireikti maisto papildų kurso. Liposominis vitaminas D gali būt ...

Skaityti daugiau
Mylėti save: pavasariniai grožio ritualai namuose

Mylėti save: pavasariniai grožio ritualai namuose

Pavasaris – tai atsinaujinimo metas. Metas kai imame labiau rūpintis savo vidiniu ir išoriniu grožiu. Šia proga paruošėme Jums kelis grožio ritualų receptus, kuriuos galėsite atlikti namuose. Procedūros ne tik gali padėti susigrąžinti sveiSkaityti daugiau

Stresas karantino metu (ir ne tik): būdai, kaip suvaldyti

Stresas karantino metu (ir ne tik): būdai, kaip suvaldyti

Sumažėję socialiniai ryšiai, padidėjęs laikas, praleistas namuose, apribota galimybė judėti ir užsiimti mėgstamomis veiklomis ar baimė patekti į sergančiųjų sąrašą daugeliui žmonių kelią nerimą, o jautresniems – ir didelį kasdienį stresą. Jausti tokius jausmus yra normali organizmo reakcija į pasik ...

Skaityti daugiau
Jūsų žarnyno žodynas: probiotikai, sporabiotikai ir prebiotikai

Jūsų žarnyno žodynas: probiotikai, sporabiotikai ir prebiotikai

Žarnyno mikrofloros svarba žmogaus organizmui nenuginčijama. Sveiko žmogaus žarnyne aptinkama milijardai mikroorganizmų, kurie sudėjus sveria apie 2–4 kg! Visos šios bakterijos ne tik palaiko normalią žarnyno funkciją, bet ir šalina toksinus, padeda įsisavinti ir gaminti vitaminus bei yra svarbi imu ...

Skaityti daugiau
Kas yra vitaminai ir kokia jų svarba organizmui

Kas yra vitaminai ir kokia jų svarba organizmui

Vitaminai, kas tai, kodėj jie tokie mums svarbūs ir kur juos rasti? Turbūt daugelis esate bent kartą gyvenime vartoję vitaminus – profilaktikai ar esant jų trūkumui organizme. Iki 1935-tųjų, kuomet atsirado pirmieji masinės gamybos vitaminai, trūkstant šių svarbių organizmui medžiagų žmonės jausdavo v ...

Skaityti daugiau
Supermaistas – grybai

Supermaistas – grybai

Hipokratas yra pasakęs: „Tegu maistas būna tavo vaistas, o vaistas – tavo maistas“. Visavertės mitybos reikšmę organizmui suprantame visi, tačiau kiek žinome apie konkrečių produktų naudą? Šį kartą kviečiame susipažinti su dar mažai žinomais, tačiau sparčiai populiarėjančia ...

Skaityti daugiau
Nematomas organizmo skydas – glaustai apie imunitetą

Nematomas organizmo skydas – glaustai apie imunitetą

Neretai sunkiausiai suprantami dalykai būna plika akimi neįžvelgiamos arba neapčiuopiamos materijos. Viena tokių – imuninė sistema. Turbūt visi žinome, kad tokia egzistuoja, kad ją turime ir kad ji saugo nuo ligų. Tačiau kaip veikia imunitetas? Kaip jį stiprinti? Kas yra tas nematomas skydas, ginan ...

Skaityti daugiau
Kas yra geležis ir kodėl jos kiekis organizme toks svarbus?

Kas yra geležis ir kodėl jos kiekis organizme toks svarbus?

Mieguistumas, chroninis nuovargis, apatija, išblyškusi oda, lūžinėjantys nagai ir slenkantys plaukai – atpažįstate save? Žmogaus organizme svarbią funkciją atlieka geležis, todėl šio mikroelemento trūkumas gali stipriai paveikti gyvenimo kokybę. Pakalbėkime, kas yra geležis i ...

Skaityti daugiau
Gydytojas Janas Hilbigas: nustokite nerimauti dėl nerimo

Gydytojas Janas Hilbigas: nustokite nerimauti dėl nerimo

Nerimas, slogi nuotaika, savigrauža – emocijos, pažįstamos daugeliui žmonių. Nors jų kyla dėl įvairiausių priežasčių, pateikiame 3 žmonių istorijas ir psichiatro psichoterapeuto Jano Hilbigo komentarus, kurie gali būti naudingi susiduriantiems su panašiomis situacijomis. Žin ...

Skaityti daugiau
Šiaurės citrinos – spanguolės

Šiaurės citrinos – spanguolės

Aukštapelkėse  auganti ir rugpjūčio pabaigoje uogas sunokinanti spanguolė – ne tik kisieliui virti. Skaisčiai raudonos uogos jau seniai žinomos kaip vitamino C šaltinis, natūralus antioksidantas.

Skaityti daugiau
Česnakas – ne tik imunitetui stiprinti

Česnakas – ne tik imunitetui stiprinti

Viso pasaulio virtuvėse populiarus česnakas liaudės medicinoje neretai vadinamas natūraliu antibiotiku ir antioksidantu. Šio prieskoninio augalo vaistinės savybės buvo žinomos nuo seno. Česnaką vartoti ragino ir medicinos tėvu vadinamas Avicena.

Skaityti daugiau