Saulės poveikis odai: pigmentinės dėmės

 

Ar ir jums saulės vonios asocijuojasi su atostogomis prie jūros, bronziniu įdegiu ir vitamino D3 gamyba? Mums – tikrai taip! Šį malonumą patiriame retai, vos kelis mėnesius per metus, ir norime to ar ne, vis vieną susiduriame su intensyvesniu nei įprastai saulės poveikiu. Tačiau buvimas saulėje gali turėti neigiamus padarinius. Per didelis saulės kiekis sendina odą, skatina pigmentinių dėmių atsiradimą, gali sukelti odos vėžį. Ar įmanoma nekenkiant sau mėgautis saulės voniomis? Galima! Išsiaiškinsime kaip.

Saulės žala kūnui

Žalingą saulės poveikį galima skirstyti į trumpalaikį ir ilgalaikį. Trumpalaikes pasekmes yra pajutęs kone kiekvienas žmogus. Lengviausia jų forma yra paraudusi, perštinti, besilupanti oda, kitaip sakant – nudegimas. Sunkesniais atvejais užsibuvimas saulėje gali baigtis pykinimu, galvos skausmu ar net sąmonės netekimu. Šių simptomų kompleksas vadinamas saulės smūgiu.
 
Ilgalaikės pasekmės rimtesnės. Nuo dažno ir didelio buvimo saulėje oda sausėja tiek paviršiuje, tiek gilesniuose audiniuose, spalva tampa netolygi. Oda pradeda senti anksčiau laiko, tampa papilkėjusi ir raukšlėta, randasi pigmentinės dėmės.

Be viso to, žalingas saulės poveikis naikina kolageną ir elastiną. Kolageno paskirtis yra išlaikyti odą tvirtą, o elastino – suteikti elastingumo. Mažėjant šių elementų, oda glemba, atsiranda raukšlės ir raukšlelės.

Vienas dažniausių ir matomiausių odos pokyčių dėl neigiamos saulės žalos yra pigmentinės dėmės. Į pigmentinių dėmių apibrėžtį patenka ne tik mums gerai žinomos rusvos, netaisyklingos formos dėmės, bet ir senatvinės dėmės ar strazdanos.

Pigmentinės dėmės dažniausiai atsiranda ant mažiausiai nuo saulės neapsaugotų vietų – veido, pečių, rankų, krūtinės. Pigmentinės dėmės įprastai „svečiuojasi“ ant raudonplaukių, šviesiaplaukių ir ypač šviesią odą turinčių žmonių kūno.

Kaip atsiranda pigmentinės dėmės? Dažnai ir intensyviai saulei „bučiuojant“ odą, sutrinka pigmentacijos procesas ir tirozinas (amino rūgštis) virsta melaninu. Melanino gamyba gali suintensyvėti ir dėl padidėjusio hormonų kiekio organizme, nėštumo atveju ar turint organizmo veiklos sutrikimų. Tačiau dažniausia pigmentacijos priežastis – UV spinduliai, kuriuos gauname iš saulės.
 
Įprastai senatvinės dėmės pradeda ryškėti nuo maždaug 45 metų amžiaus, tačiau jeigu oda nuo saulės buvo visiškai nesaugoma, senatvinės dėmės gali rastis net ir ypač jauname amžiuje – nuo 30 metų.

Tačiau visa tai, ką aptarėme, yra tik išvaizdos pokyčiai. Saulės poveikis gali sukelti ir ypač sunkių sveikatos problemų, tokių kaip odos vėžys. Tai pati svarbiausia priežastis apsaugoti savo odą nuo neigiamo saulės poveikio. Net dažni saulės nudegimai vaikystėje gali sukelti odos vėžį jau brandžiame amžiuje, po daugybės metų, tad rūpinkitės ne tik savo odos apsauga, bet ir vaikų.

Kaip išvengti neigiamų UV padarinių?

Pirma ir svarbiausia taisyklė, norint apsaugoti odą nuo saulės, yra apsauginis kremas ar purškalas nuo saulės su SPF. Netgi debesuotą dieną veidą ir atviras kūno vietas padenkite priemonėmis su SPF. Geriausias pasirinkimas – SPF30, tačiau turintiems jautrią odą rekomenduojamas SPF50. Karštą dieną apsaugines priemones ant kūno reguliariai paskirstykite kas kelias valandas, nes prakaituojant ar maudantis priemonės poveikis mažėja.

Priemonės su SPF privalomos pavasario ir vasaros metu, tačiau rekomenduojamos ir šaltuoju metų laiku. Nors tuomet UV spinduliuotė mažesnė, bet visiškai neišnyksta ir odą veikia ištisus metus.

Renkantis priemonę nuo neigiamo saulės poveikio, pirmenybę teikite apsaugai nuo UVA ir UVB spindulių. Taip apsisaugosite ne tik nuo odos nudegimų, pigmentinių dėmių atsiradimo, bet ir odos vėžio.

Priemones su SPF naudokite 15–30 min. iki išėjimo į tiesioginius saulės spindulius, o papildomai apsaugai pasirūpinkite lūpų balzamu su SPF.

Intensyviausiu saulės aktyvumo metu, maždaug nuo 10 iki 16 val., venkite ilgo buvimo lauke, tiesioginių saulės spindulių, deginimosi. Kitaip tariant, jeigu jūsų šešėlis trumpesnis už jus – neikite į saulę.

Nesikvėpinkite prieš einant degintis. Cheminės medžiagos, esančios kvepaluose, tualetiniame vandenyje ar kitoje kvapniojoje kosmetikoje, gali agresyviai sureaguoti su saulės spinduliais ir sukelti nudegimus.

Jeigu ilgą laiką ar net visą dieną planuojate praleisti lauke, dėvėkite platų galvos apdangalą, apsaugantį galvą, veidą ir kaklą, bei saulės akinius su 99–100 proc. UV apsauga. Taip ne tik išvengsite nudegimų, bet ir perkaitimo.

Svarbu ir kokius rūbus dėvite. UV spindulius labiausiai absorbuoja (ir kūną apsaugo) šviesūs spalvoti bei juodi rūbai, tačiau su pastaraisiais – karščiausia. Kuo daugiau kūno uždengta, tuo labiau jis apsaugotas nuo saulės spinduliuotės, tad su ilgomis rankovėmis ir kelnėmis oda bus saugesnė. Didesnę apsaugą garantuos ir tam tikros medžiagos – sintetiniai rūbai nuo saulės saugo labiau nei medvilnė ar pusiau sintetiniai audiniai.

Reguliariai vartokite vandenį. Karštą dieną iš žmogaus kūno su prakaitu išsiskiria daug skysčių. Neatstatant balanso, organizmas gali dehidratuoti. Gerkite vandenį ir / arba sportui skirtus gėrimus su elektrolitais. Jie suteiks reikalingų organizmui mineralų.

Sumažinkite saulės padarinius

Saulės padarytą žalą odai galima sumažinti ar net panaikinti. Tam rinkitės kosmetikos priemones su retinoliu (stimuliuoja odos atsinaujinimo procesus, padeda mažinti raukšles ir odos spalvos netolygumus) ir vitaminu C (mažina pigmentines dėmes, šviesina ir skaistina odą). Sumažinti neigiamą saulės poveikį padės ir antioksidaciniai serumai ar priemonės, specialiai sukurtos šviesinti pigmentines dėmes ir apsaugoti odą nuo pakartotinių jų atsiradimų. Viena tokių –  SWISSFORCE® serumas „Age spot & Skin brightening serum“.
 
Atminkite, jog saulės poveikis ypač klastingas. Trumpalaikės pasekmės juntamos iš karto ir greitai praeina, tačiau ilgalaikės – itin rimtos ir kenksmingos sveikatai. Rekomenduojame savo oda rūpintis visus metus, o ne tik per atostogas ar išvykas į gamtą!

 

 

Straipsniai

SMART WAY padės puoselėti Lietuvos moterų krepšinį

SMART WAY padės puoselėti Lietuvos moterų krepšinį

„Matydami, kiek daug laiko, ambicijų, asmeninio ir komandinio darbo įdeda Lietuvos moterų krepšinio bendruomenė, norime prisidėti prie jos puoselėjimo ir padėti sportininkėms siekti pačių aukščiausių rezultatų“, – sako Arvydas Klovas, UAB „Osteca“ įmonių grupės, valdančios inovatyvių maisto papildų pr ...

Skaityti daugiau
Vasaros džiaugsmai ir pavojai

Vasaros džiaugsmai ir pavojai

Pagaliau po ilgo šaltojo periodo galima džiaugtis vasaros malonumais! Saulės vonios, vandens pramogos ir gurmaniški patiekalai tiesiai nuo grilio – klasikinis ir taip pasiilgtas vasaros trio! Tačiau kartais net su didžiausiais džiaugsmais gali ateiti rūpesčiai: apžvelkime, kokie pavojai tyko šiltuo ...

Skaityti daugiau
Stebuklingas žodis – antioksidantai

Stebuklingas žodis – antioksidantai

Antioksidantai dažnai matomi temose apie sveiką gyvenseną, subalansuotą mitybą ar jaunystės išsaugojimą. Tačiau suvokti jų veikimą bei naudą galima tik perpratus laisvųjų radikalų ir oksidacinio streso procesus. Ir nors tai gali skambėti kaip painūs moksliniai terminai, iš tiesų tai kasdieniai org ...

Skaityti daugiau
Vitaminas B12: nauda ir simptomai pritrūkus

Vitaminas B12: nauda ir simptomai pritrūkus

B grupės vitaminai daro svarbų vaidmenį įvairiose žmogaus organizmo srityse. Kiekvienas B grupės atstovas atlieka skirtingą funkciją, todėl organizmą turi pasiekti visas vitaminų B kompleksas. Panagrinėkime, kuo ypatingas žinomiausias B šeimos vitaminas – B12 ir kuo jis skiriasi nuo kitų B grupės n ...

Skaityti daugiau
Ar teisingai laikote vitaminus? Pagrindinės klaidos ir patarimai

Ar teisingai laikote vitaminus? Pagrindinės klaidos ir patarimai

Vitaminai laikomi įvairiose namų vietose: virtuvės spintelėje, šaldytuvo lentynoje, ant miegamojo staliuko ir t. t. Ar visos vietos tinkamos? Pasirodo – ne. Kad išlaikytume vitaminų efektyvumą ir neprarastume reikalingų savybių, reikia užtikrinti tinkamas laikymo sąlygas. Tad pasiaiškinkime, kur geriausia ...

Skaityti daugiau