Stresas karantino metu (ir ne tik): būdai, kaip suvaldyti

Sumažėję socialiniai ryšiai, padidėjęs laikas, praleistas namuose, apribota galimybė judėti ir užsiimti mėgstamomis veiklomis ar baimė patekti į sergančiųjų sąrašą daugeliui žmonių kelią nerimą, o jautresniems – ir didelį kasdienį stresą. Jausti tokius jausmus yra normali organizmo reakcija į pasikeitusias gyvenimo aplinkybes. Jeigu juntate daug neigiamų emocijų, jūsų nuotaika prasta ir dažnai baiminatės rytojaus, susikoncentruokite į balanso atkūrimą šiuo sunkiu laikotarpiu. Pateikiame devynis patarimus, kuriais vadovaujantis bent trumpam atitrūksite nuo negatyvių minčių ir apmalšinsite streso išsiskyrimą kūne. Pirmyn!
1. Meditacija
Net jeigu niekada nesidomėjote Rytų išmintimi – ajurveda, joga, meditacija ir pan. – dabar yra pats laikas susipažinti su meditacija. Nors meditacija yra ištisas mokslas, tačiau galite išmėginti lengvąją, aplaiduojamąją jos formą, klausydamiesi „Youtube“ platformoje įkeltų meditacijos vedlių. Viena tokių – lietuvė Rasa. Pasiklausyti jos galite čia, o jeigu nerasite nieko patinkančio, tiesiog į paieškos laukelį įveskite mediation ir ieškokite tinkamos pamokos. Meditacija padės nusiraminti, pamiršti nerimą, įsiklausyti į save ir atsipalaiduoti.
2. Joga
Karantino laikotarpiu, kuomet sporto klubai uždaryti, o prasti orai už lango nevilioja aktyviai leisti laiką, išlikti (ar tapti) fiziškai aktyviu galima neišėjus iš namų. Tam nebūtina turėti svarmenų ar kitokio specialaus inventoriaus – prireiks patogių drabužių ir kilimėlio.
Susipažinkite su joga – iš Indijos kilęs ir filosofija paremtas mokymas įkandamas visiems pradedantiesiems. Joga padės stiprinti raumenis ir didinti lankstumą. Ją galite praktikuoti namuose, vadovaujantis „Youtube“ vaizdo įrašais (pavyzdžiui, čia arba čia). Jeigu vis dėl to norisi labiau „paprakaituoti“, galite paieškoti ir fiziškai sunkesnių treniruočių (pavyzdžiui, čia). Sporto metu kūne išsiskirs laimės hormonai endorfinai, raumenys gaus jiems reikalingą krūvį, atsipalaiduosite po fiziškai ir psichologiškai įtemptos dienos.
3. Knygos
Grožinės, mokslinės, psichologinės – kurios labiausiai patinka jums? Nupūskite dulkes nuo savo namų bibliotekėles arba pradėkite ją pildyti panaršius internetiniuose knygynuose.
Naujausia mada – audioknygos, gal jos jus sužavės? Galite išmėginti nemokamai (čia ir čia) ir pasirinkti labiausiai patinkantį variantą. Knygos padės atitrūkti nuo šio pasaulio ir „pamaitinti“ sielą.
4. „Pasikultūrinkite“
Muziejai, teatrai ir kitos kultūros vietos – uždarytos. Bet ar tikrai? Apsilankykite Lietuvos muziejuose būdami namuose – virtualūs turai patiks ir meno mėgėjams, ir norintiems intelektualiai praleisti laiką. Puikus būdas pabūti kitoje vietoje, atitrūkti nuo kasdienybės ir praturtinti žinias čia.
5. Vaizdo skambučiai su artimaisiais
Vaizdo konferencijos įsitvirtino darbo rinkoje, tačiau šiuos įrankius galima panaudoti ir asmeninėms reikmėms. Surenkite virtualų susitikimą su draugais ar artimaisiais per vaizdo skambučių platformą. Pokalbis su artimais žmonėmis gali nuraminti, pralinksminti ir padėti suprasti, jog jūs – ne vieni. Jeigu jūsų artimųjų gretose yra toksiškų žmonių, tokiu laikotarpiu bendravimą su jais mažinkite iki minimumo, kad įtemptu metu sau nepakenktumėte.
6. Studijos namuose
Mokytis visą gyvenimą – jūsų moto? O gal kaip tik seniai sėmėtės žinių ir norite prisiminti jausmą, kai sužinai kažką naujo? Internetiniame universitete „Coursera“ rasite daugybę žymiausių pasaulio mokslo įstaigų kursų ir studijų programų, kurias galite išmėginti nemokamai arba už tam tikrą mokestį (priklauso nuo pasirinkimo). Turtinkite žinias mėgstamoje srityje arba pasirinkite naują kryptį. Tobulėjimui ribų nėra, o laikas, praleistas namuose, bus ypač naudingas. Neliks nė laiko galvoti apie neramumus už lango!
7. SPA namuose
Gal ir ne visi moka pasidaryti manikiūrą ar nusidažyti plaukus, tačiau galite skirti laiko sau kitokiais būdais. Po darbų pasidarykite masažą arba pamaloninkite masažu vienas kitą su savo partneriu – video čia. Masažas puikiai atpalaiduoja raumenis ir, žinoma, mintis. Masažo metu galite prijungti ir aromaterapijos metodus – levandų, bergamočių, melisų ar rozmarinų eterinis aliejus padidins atsipalaidavimą, nuramins kūną ir mintis.
8. Maistas
Kritiniu laikotarpiu ypač svarbu palaikyti subalansuotą mitybą ir neleisti sau tapti „emociniu valgytoju“ ar atvirkščiai – iš streso neimti nė kąsnio į burną. Be to, mitybą papildykite žolelių arbatomis (ramunėlių, kanapių, valerijono). Pasitelkus gamtos dovanas, galite tapti ramesni ir labiau susikoncentravę.
Nepamirškite ir vitaminų. B grupės maisto papildai padeda palaikyti normalią nervų sistemos veiklą, psichologinę funkciją, padeda mažinti nuovargio jausmą. Panašią funkciją atlieka šafrano ar ciberžolės ekstraktai.
9. Nebijokite kreiptis pagalbos
Profesionali psichologo pagalba – normali praktika, kuria naudojasi žmonės, besirūpinantis savo emocine sveikata. Jeigu jaučiate, kad nebežinote, kaip susitvarkyti su stresu ir didėjančiu nerimu, o gal tiesiog norite pasikalbėti su profesionalu, kreipkitės į psichoterapeutą. Šiuo metu konsultacijos naudojantis vaizdo skambučių platformomis.
Taip pat pagalbos galite kreiptis į pagalbos linijas:
Jaunimo linija Emocinė parama jaunimui |
8 800 28888 Kasdien, visą parą Pokalbiai internetu I–VI 18.00–22.00 Parama laiškais Atsako per 2 darbo dienas www.jaunimolinija.lt |
Vaikų linija Emocinė parama vaikams, paaugliams |
Tel. 116 111 Kasdien 11.00–23.00 Pokalbiai internetu I–V 18.00–21.00 val. Parama laiškais Atsako per 2-3 darbo dienas www.vaikulinija.lt |
Vilties linija Pagalba suaugusiems |
116 123 Kasdien, visą parą Pokalbiai internetu Atsako per 3 darbo dienas www.paklausk.kpsc.lt |
Pagalbos moterims linija Pagalba teikiama moterims ir merginoms |
8 800 66366 Kasdien, visą parą Pokalbiai internetu Atsako per 3 darbo dienas www.pagalbosmoterimslinija.lt |
Linija „Doverija“ Emocinė parama paaugliams ir jaunimui rusų kalba |
8 800 77277 II–VI 16.00–20.00 (išskyrus švenčių dienas) |
Krizių įveikimo centras Skubi psichologinė pagalba |
8 640 51555 I–V 16.00–20.00 VI 12.00–16.00 (išskyrus švenčių dienas) www.krizesiveikimas.lt |
Mobilioji psichologinių krizių įveikimo komanda | 8 616 22252 I–VII 8.00–20.00 |
Vaikų ir paauglių krizių intervencijos skyrius | (8-5) 275 75 64 Kasdien, visą parą |
Psichologinės konsultacijos internetu emigrantams | Rašyti el. paštu psyvirtual@psyvirtual.lt Atsako per 2 darbo dienas |
Pagalba nusižudžiusių artimiesiems | Rašyti el. paštu laukiam@artimiems.lt Atsako per 2–3 darbo dienas www.artimiems.lt |
Pagalbos vyrams linija Pagalba teikiama vyrams ir vaikinams |
8 670 00027 I 11.00–16.00 II 09.00–16.00 III 11.00–15.00 IV 10.00–16.00 V 11.00–15.00 Konsultacijos teikiamos ir el. paštu (specialistų ir savanorių el. paštai nurodyti svetainėje) Atsako per 72 val. www.vyrulinija.lt |
Sidabrinė linija Draugystės pokalbiai, emocinė ir informacinė pagalba telefonu vyresnio amžiaus žmonėms |
Tel. 8 800 800 20 pasikalbekime@sidabrinelinija.lt www.sidabrinelinija.lt |
Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami. Skambučius apmoka LR Socialinės apsaugos ministerija. Skubi psichologinė ar psichinė pagalba psichikos sveikatos centre teikiama be eilės.