Ciberžolės galia – kam ji naudinga?

 

Ciberžolė (lot. Curcuma longa) jau kelis tūkstančius metų laikoma vertingu ir milžinišką naudą organizmui teikiančiu augalu. Tai vienas iš seniausių prieskonių, naudojamų įvairiose kultūrose ir įvairiems tikslams: kaip prieskonis kulinarijoje, kaip vaistinė priemonė (ypač aktuali holistinei medicinai), kaip maisto dažiklis, kaip kosmetikos sudedamoji dalis ar netgi kaip specialios paskirties priemonė, reikalinga įvairioms religinėms ceremonijoms ir apeigoms.
Tai puikaus skonio ir išskirtinio aromato augalas, kuris dėl savo ryškiai geltonos spalvos šakniastiebių pelnė labai iškalbingus pavadinimus – auksinis prieskonis, prieskonių karalienė ar indiškas šafranas. Dažniausiai ciberžolė išgaunama natūraliu būdu ir naudojama miltelių pavidalu – išvirus, išdžiovinus ir sumalus ciberžolės šakniastiebį.                                      
Šis nuo seniausių laikų naudojamas auksinis prieskonis turi daugybę puikių savybių ir gali būti labai naudingas organizmui. Bet apie viską nuo pradžių…

 

Ciberžolės atsiradimo istorija

Ciberžolė jau buvo atrasta prieš daugiau nei 4 tūkstančius metų, jos šakniastiebį pietvakarių Indijos gyventojai laikė svarbiausia Ajurvedos medicinos priemone. Apie šio augalo svarbą ir naudojimą senaisiais laikais įrodo ir istorikų atrasti šaltiniai: garsusis Antikos gydytojas ir farmacininkas Dioskoridas įtraukė ciberžolę į Medicininių augalų sąrašą ir aprašė ją savo knygoje „De Materia Medica“.
Viduramžiais ciberžolę savo knygoje paminėjo ir žymusis keliautojas Markas Polas, nurodęs, kad  ciberžolė – Kinijoje augantis į šafraną panašus augalas, kurį galima panaudoti daugybėje sričių. Vėliau ciberžolę, kaip priemonę dažams ir medicinai, į Europą įveždavo galingosios valstybės: Anglija, Prancūzija, Portugalija ir Olandija. Tuo metu ciberžolė laikyta puikiu šafrano pakaitalu.
Ir visgi ciberžolės svarba nesuabejota net iki šių laikų – Indija išaugina daugiau nei 80 proc. ciberžolių šakniastiebių, kurie naudojami įvairiose srityse, labiausiai siekiant naudos savo organizmui.

 

Kurkuminas – svarbiausia ciberžolės dalis

Kurkuminas – ciberžolėje esanti veiklioji medžiaga, kuri tesudaro 3 proc. ciberžolės svorio, tačiau jų privalumas neginčytinas. Kurkuminas pasižymi priešuždegiminiu ir antioksidaciniu poveikiu.
Pirmiausia, ši sudedamoji ciberžolės medžiaga neleidžia organizme plisti Nk-k8 molekulei, kuri aktyvuoja lastelių branduoliuose esančius genus, susijusius su uždegimu. Beje, šios molekulės lemia ir lėtinių ligų atsiradimą, tad jas blokuoti ir neleisti joms plisti – labai naudinga kiekvienam organizmui. Ne veltui kai kada kurkuminas lyginamas su priešuždegiminiais vaistais.
Dar viena labai vertinama kurkumino savybė – jis padidina organizme esančių antioksidantų kiekį. Oksidacija sukelia nemažai žalingų, organizmo nepageidaujamų padarinių, susijusių su įvairių ligų atsiradimu ir senėjimo procesu. Už tokią oksidacinę žalą yra atsakingi laisvieji radikalai, su kuriais geriausiai kovoja antiokasidantai, iš kurių vienas – kurkuminas. Tiesa, kurkuminas ne tik antioksidantas, bet ir kitų organizme esančių antioksidantų skatintojas.
Tad, trumpai tariant, kurkuminas – geltonas iš ciberžolės išgaunamas pigmentas – nepakeičiama ir natūrali priemonė kiekvienam.


Kuo naudinga ciberžolė?

Ciberžolė, o tiksliau joje esantis kurkuminas, geros savijautos, puikiai funkcionuojančio organizmo ar netgi jaunystės sergėtojas. Sakoma, kad ciberžolės nauda organizmui aprašyta daugiau nei 7 tūkstančiuose straipsnių.
Vieni iš ryškiausių ir labiausiai pastebimų cibrežolės privalumų: priešuždegiminė ir antioksidacinė priemonė, imuniteto stiprinimo, virškinimo gerinimo, svorio reguliavimo, kepenų ir širdies apsaugos priemonė.
Natūrali priešuždegiminių savybių turinti medžiaga. Žinoma, kad uždegimas yra artrito, kepenų bei širdies ligų priežastis. Ciberžolėje esančios veikliosios medžiagos kovoja su neigiamomis organizmo ląstelėmis ir mažina uždegimą keliančių fermentų kiekį.
Imunitetui reikalinga medžiaga. Ciberžolė veiksmingai kovoja su virusais ir bakterijomis, todėl ji laikoma puikia priemone imunitetui stiprinti.
Virškinimo gerinimo priemonė. Ciberžolė skatina tulžies gamybą, taip pat efektyviai mažina pilvo pūtimą ir žarnyne besikaupiančias dujas.
Svorio reguliavimo priemonė. Ciberžolė skatina metabolizmą, kuris padeda sudeginti daugiau kalorijų ir lengviau kontroliuoti svorį.
Veiksmingas antidepresantas. Ciberžolė prilygsta antidepresantams ir efektyviai malšina depresinius simptomus.
Visas teigiamas ciberžolės ir jos veikliųjų medžiagų poveikis žmogui ir jo organizmui yra patikrintais daugybę metų, periodiškai įvairiausiose pasaulio šalyse vykdomais tyrimais. Taigi ne veltui ciberžolė tampa vis paklausesnė ir populiaresnė – jos vertingosios savybės ir nauda organizmui skatina ją naudoti ir kaip prieskonį, ir kaip papildą.