Ciberžolės galia – kam ji naudinga?

 

Ciberžolė (lot. Curcuma longa) jau kelis tūkstančius metų laikoma vertingu ir milžinišką naudą organizmui teikiančiu augalu. Tai vienas iš seniausių prieskonių, naudojamų įvairiose kultūrose ir įvairiems tikslams: kaip prieskonis kulinarijoje, kaip vaistinė priemonė (ypač aktuali holistinei medicinai), kaip maisto dažiklis, kaip kosmetikos sudedamoji dalis ar netgi kaip specialios paskirties priemonė, reikalinga įvairioms religinėms ceremonijoms ir apeigoms.
Tai puikaus skonio ir išskirtinio aromato augalas, kuris dėl savo ryškiai geltonos spalvos šakniastiebių pelnė labai iškalbingus pavadinimus – auksinis prieskonis, prieskonių karalienė ar indiškas šafranas. Dažniausiai ciberžolė išgaunama natūraliu būdu ir naudojama miltelių pavidalu – išvirus, išdžiovinus ir sumalus ciberžolės šakniastiebį.                                      
Šis nuo seniausių laikų naudojamas auksinis prieskonis turi daugybę puikių savybių ir gali būti labai naudingas organizmui. Bet apie viską nuo pradžių…

 

Ciberžolės atsiradimo istorija

Ciberžolė jau buvo atrasta prieš daugiau nei 4 tūkstančius metų, jos šakniastiebį pietvakarių Indijos gyventojai laikė svarbiausia Ajurvedos medicinos priemone. Apie šio augalo svarbą ir naudojimą senaisiais laikais įrodo ir istorikų atrasti šaltiniai: garsusis Antikos gydytojas ir farmacininkas Dioskoridas įtraukė ciberžolę į Medicininių augalų sąrašą ir aprašė ją savo knygoje „De Materia Medica“.
Viduramžiais ciberžolę savo knygoje paminėjo ir žymusis keliautojas Markas Polas, nurodęs, kad  ciberžolė – Kinijoje augantis į šafraną panašus augalas, kurį galima panaudoti daugybėje sričių. Vėliau ciberžolę, kaip priemonę dažams ir medicinai, į Europą įveždavo galingosios valstybės: Anglija, Prancūzija, Portugalija ir Olandija. Tuo metu ciberžolė laikyta puikiu šafrano pakaitalu.
Ir visgi ciberžolės svarba nesuabejota net iki šių laikų – Indija išaugina daugiau nei 80 proc. ciberžolių šakniastiebių, kurie naudojami įvairiose srityse, labiausiai siekiant naudos savo organizmui.

 

Kurkuminas – svarbiausia ciberžolės dalis

Kurkuminas – ciberžolėje esanti veiklioji medžiaga, kuri tesudaro 3 proc. ciberžolės svorio, tačiau jų privalumas neginčytinas. Kurkuminas pasižymi priešuždegiminiu ir antioksidaciniu poveikiu.